Passchendaele Muharebesi

imdb puanı :7.2/10
Yapım :2008, Kanada
Tür :Dram / Romantik / Savaş / Tarih
Yönetmen :Paul Gross
Senaryo :Paul Gross
Oyuncular :Gil Bellows, Joe Dinicol, Paul Gross, Michael Greyeyes, Caroline Dhavernas, Jesse Frechette, Meredith Bailey, Jim Mezon, Adam Harrington, James Kot, Rainer Kahl, Landon Liboiron, Patricia Benedict, Hugh Probyn, Brian Dooley
Yapımcı :Niv Fichman
Görüntü Yönetmeni :Gregory Middleton
Müzik :Jan A.P. Kaczmarek
Süre :1 saat, 54 dk.

Özeti:

“Passchendaele Muharebesi” çamur deryasındageçmiş anlamsız bir çarpışmaydı, ama iki taraftan da onbinlerce can kaybına yol açtı.
Passchendaele,Belçika’nın “Ypres” yöresinde bir bucağınadıdır. Kış mevsiminde yağan yağmurlardan ötürüneredeyse bataklığa dönen bu küçük yerleşimyöresi, 1917 yılının ikinci yarısında sahne olduğu çokkanlı çarpışmalardan ötürü herhalde hiçistemediği bir biçimde tarihe geçmiştir.
Verdunve Somme savaşlarında, son derece yıpranan İngiltere ve Fransa,aslında, Almanların da çok zayıflamış olduğuinancındaydılar… 1917 yılında yeni bir taarruza geçmekiçin daha 1916 Kasımında hazırlıklara başladılar. Fransızkuvvetleri başkomutanı General Joffre ile İngiliz KuvvetleriBaşkomutanı Sir Douglas Haig ortak bir genel taarruz konusundagörüş birliği içindeydiler. Ancak aralık ayındaJoore’un yerine General Robert Nivelle (1856-1924) getirildi. Bugeneralin bambaşka bir stratejik planı vardı. Güzel bir film.  Mutlaka izleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: